lokacija: Višegrad, Republika Srpska
status: Realizovan
Autori:
Branislav Mitrović, dia
Ognjen Krašna, mast. inž. arh.
Siniša Tatalović, dia
Projektanti:
Jelena Ugrešić, dia
Saradnici:
Živorad Đorić, arh. teh.
Projekat Upravne zgrade Hidroelektrane na Drini dobio je Prvu nagradu na UNESCO-vom internacionalnom arhitektonskom konkursu. Lokacija za gradnju objekta nalazila se u zoni zaštite spomenika kulture-Starog mosta u Višegradu. Projekat je nastajao u specifičnim uslovima istorijskog pamćenja, na prostoru gde dominira most majstora Sinana, sa memorijom o nezaboravnoj sagi o njemu (roman „Na Drini ćuprija“), nobelovca Ive Andrića.
Tokom projektovanja, lokacija objekta je pomerena, nizvodno ka ušću reke Rzav u Drinu, u okruženju gde režiser Emir Kusturica gradi varoš u kamenu, novi grad tzv. Kamengrad (Andrićgrad). Drugi kontekst tražio je konceptualne izmene i uklapanje u već poodmakli graditeljski poduhvat čije je idejno težište kompilacija arhitekture prošlosti i istorijskih stilova, “...rekonstrukcija moguće istorije ili pretpostavka istorije ovog dela Balkana bez turbulencija, ratova, konfesionalnih nesporazuma, okupatorskog prisustva i razaranja”, (E. Kusturica). Prihvatili smo dijalog sa prethodnim stavom, idejom da poštovanjem izvornog postupka građenja lokalnim materijalima (kamen i drvo) mogu da se ostvare modaliteti savremenog arhitektonskog jezika i zahteva prostora, kroz sinergiju projektanta-autora i majstora izvođača.
Transformacija prvobitne ideje, zbog prilagođavanja drugačijim uslovima konteksta se razvijala sa fokusom na izbor autohtonih građevinskih materijala i tradicionalnog načina građenja, ugrađivanjem primarne iskrenosti i radosti otkrivanja u procesu nastajanja kuće. Poštujući autentičnost procesa, angažovani su narodni neimari (majstor Radovan sa svojom ekipom klesara iz Hercegovine) koji su, u narodu poznatim načinom slaganja kamena, pretočili lokalno iskustvo i tradicionalni postupak u artefakt prepoznatljivih tekstura i bliskog ambijenta. Kameni zid naspram drvenog palisada (teško i lako), slika prošlosti i zalog budućnosti, svojom likovnošću pokazuju visoki stepen razumevanja graditelja i materijala. Poštovanjem tradicije, primenom lokalnih materijala i razumevanjem konteksta u kojem je građevina nastajala, autor je želeo da energija objekta bude deo kontinuiteta iskonskog umeća građenja i oblikovanja prostora.